Gentlemen’s Race este cursa ciclista care pune relaxarea si munca in echipa pe primul plan.

Am organizat prima editie in primavara lui 2013.

Fara arbitri, fara puncte de control, fara sanctiuni, si fara podium, Gentlemen’s Race este o zi de neuitat petrecuta pe doua roti alaturi de oameni pasionati de ciclism in frumoasele peisaje naturale din preajma Brasovului.

Echipele sunt formate din 6 membri. Nu exista categorii, asa ca ele pot fi formate din femei, barbati, fete, baieti, persoane dincolo de spectrul binar, tineri sau seniori. Echipele vor pleca la o distanta de 2 minute una de alta, in ordinea inversa a valorii estimate in prealabil. Ei vor merge grupati pe intreaga durata a cursei. Se considera ca o echipa a terminat cursa atunci cand toti membrii au trecut linia de sosire.

Formatul Gentlemen’s Race a fost inventat si organizat pentru prima oara in 2008 in Statele Unite ale Americii de catre Rapha.

Gentlemen’s Race Romania

Am organizat prima editie in primavara lui 2013. Punctul de plecare a fost la Podul Olt, Brasov, cu un traseu de 144km cu 1200m diferenta de nivel si 6 echipe inscrise. Pe parcursul celor 13 editii ce i-au urmat s-au schimbat multe: traseul, distantele, vremea, peisajul, echipele. Un lucru insa ramane de neclintit: in fiecare an ardem de nerabdare sa ne mai dam si sa facem totul fluid pentru ca voi sa va bucurati de natura si de prieteni.